niedziela, 6 sierpnia 2017

Schemat instalacji elektrycznej domu

rozdzielnia w domu


W trakcie budowy wykonanie instalacji elektrycznej poszło tak gładko, że trochę zapomnieliśmy o tym pisać, więc czas to nadrobić.
Tytuł wpisu może jest lekko mylący bo nie zamierzam rysować schematu
elektrycznego - nie jestem elektrykiem i moja wiedza jest tu słaba. Chcę jednak opisać co i jak zrobiliśmy.

Cała instalacja będzie docelowo składa się z 3 rozdzielni: głównej na parterze, w garażu i na poddaszu. Nie chciałem robić wszystkiego w jednej rozdzielni ponieważ górę planujemy zagospodarować później i będzie można tam zrobić wszystko niezależnie od gotowego dołu. Osobna rozdzielnia na garaż jest po to żeby w razie potrzeby można było dodać jeszcze jakiś obwód na zewnątrz bez kucia i prowadzenia przewodów w domu. Dlatego też w garażu zdecydowałem się całą instalację natynkową. Dodatkowym plusem jest to że w chwili gdy nie ma jeszcze bramy garażowej (która będzie zamontowana po tynkach) nie muszę martwić się o kradzież kabli.

Rozdzielnia główna zasila cały parter. Jest w niej wyłącznik główny dla całego domu oraz dwa osobne wyłączniki dla kolejnych rozdzielni. Cała instalacja parteru zabezpieczona jest wyłącznikiem różnocowo-prądowym, a każdy obwód odpowiednim wyłącznikiem nadprądowym. Wyjątkiem jest obwód gniazd w kotłowni, który ma własny wyłącznik nadprądowy z modułem różnicowo-prądowym. Dzięki temu w razie gdy gdzieś wyrzuci "różnicówkę" to kocioł i pompy będą dalej pracowały.

Rozdzielnia w garażu również będzie posiadała jeden wyłącznik różnocowo-prądowy który zabezpieczy wszystkie obwody w garażu. W tej rozdzielni będą też dwa wyłączniki nadprądowe do gniazd siłowych w garażu. Analogicznie planuje zrobić rozdzielnię na poddaszu, tzn w jednym wyłącznikiem różnicowo-prądowym który zabezpieczy wszystkie obwody poddasza.

Rozwiązanie z jednym wyłącznikiem różnicowo-prądowym 3 fazowym który zabezpiecza kilkanaście obwodów na raz jest sporo tańsze od montowania na każdym obwodzie wyłącznika nadprądowego z modułem różnicowo-prądowym. Łącznie wyposażenie rozdzielni kosztowało jak do tej pory 748zł (zestaw na 3 rozdzielnie). Pozostałe koszty związane z instalacją elektryczną postaram się podać jak tylko stworzę jakieś podsumowanie.

Pozdrawiam
K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz