czwartek, 15 czerwca 2017

Dzień 96: Zbrojenie i szalowanie wieńca poddasza, bruzdowanie do przewodów elektrycznych


wieniec ukośny
Wczoraj zostały zakończone prace zbrojarskie i szalunkowe przy wieńcu poddasza. Beton ma przyjechać w sobotę bo wszystkie betoniarnie w okolicy mają dość mocno napięty
harmonogram i trudno dostać takie małe ilości od ręki. Przewiduje, że będzie potrzebne 4m3 betonu, ale zamówiłem 5m3 na zapas - tym razem już nigdzie nie może zabraknąć, a trzeba też uzupełnić braki w wylewce w garażu.

Kilka słów o samym wieńcu: zdecydowałem się na rozwiązanie rzadko stosowane, czyli wieniec nad ścianami kolankowymi połączony wraz z wieńcem ukośnym nad ścianą szczytową i nadprożem okiennym. Dlaczego tak? Ponieważ dom znajduje się w szczerym polu, nie osłonięty niczym od wiatru. Takie rozwiązanie znacząco zwiększa wytrzymałość ścian szczytowych podczas parcia wiatru, a dodatkowo usztywnia całą konstrukcję dachu.

Jednocześnie na parterze prace rozpoczęli elektrycy. Na początek wiercą otwory pod puszki i wycinają bruzdy w ścianach na kable. Wszystkie kable będą prowadzone wszędzie pod sufitem, mimo, że prawdopodobnie taniej by było prowadzić obwody do gniazdek dołem (potrzebne mniej przewodów). Jest to najbezpieczniejsza opcja bo od dołu w ścianie będą później wycinanie bruzdy na podejścia do wody i kanalizy.

Pozdrawiam
K.
wieniec ukośny, szalowanie wieńca, zbrojenie wieńca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz