wtorek, 8 listopada 2016

Projekt indywidualny cz.5/5 - instalacje

  • Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna to dla mnie najtrudniejszy temat, bo najsłabiej się na tym znam. Dlatego musimy zlecić wykonanie kompletnego projektu specjaliście. Ale nie tak od razu :) zrobiliśmy już pierwszy szkic, gdzie mają stać i jakie urządzenia elektryczne, gdzie potrzebujemy oświetlenia i gdzie mają być włączniki. Uwzględniliśmy też oświetlenie na zewnątrz, instalacje do dzwonka i wentylatora w łazience, okapu kuchennego, wyprowadzenie zasilania (na przyszłość) do bramy wjazdowej, itp. Taki podkład to dobry punkt wyjścia dla projektanta i pewność dla nas, że wszystko będzie tak jak chcemy.
  • Wentylacja

Rozważaliśmy wentylację mechaniczną z rekuperacją. Jest to ciekawe rozwiązanie, które bardzo łatwo można zastosować w domu ze stropem drewnianym. Jednak po przeczytaniu połowy Internetu doszliśmy do wniosku, że na zrobienie tego porządnie nas w tej chwili nie stać. W to miejsce wolimy zrobić prawidłową wentylację grawitacyjną. Największą zaletą (oprócz ceny) wentylacji grawitacyjnej jest jej bezobsługowość i zerowe koszty eksploatacji.
  • Instalacja sanitarna

Instalacja kanalizacji sanitarnej w tak małym budynku jest banalnie prosta. Składać się będzie zaledwie z kilku podejść i prostej rury odprowadzającej ścieki poza budynek prosto do przydomowej oczyszczalni ścieków. Do naszej działki nie jest doprowadzona kanalizacja, więc oczyszczalnia jest praktycznie jedyną opcją (alternatywne szambo szczelne nie jest opłacalne w dłuższym okresie, mimo że jest tańsze w zakupie).
  • Instalacja centralnego ogrzewania

Jako podstawowe źródło ciepła skłaniam się ku zastosowaniu kotła na eko groszek z podajnikiem. Wydaje się, że jest to rozwiązanie jednocześnie ekonomicznie i wygodne, ale ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła. Pomieszczenia będą ogrzewane zwykłymi grzejnikami. Nie jestem zwolennikiem ogrzewania podłogowego,ze względu na cenę i kłopotliwy remont. Z mojego skromnego doświadczenia wynika, że wszystko się kiedyś zepsuje. Dlatego zakładam, że instalacje ogrzewania trzeba będzie kiedyś wymienić lub naprawić. A wtedy będę wolał wymieniać grzejniki niż podłogowe.
  • Instalacja wody użytkowej

Instalacja ciepłej i zimnej wody ma być równie prosta jak pozostałe. Ciepła woda będzie podgrzewana w zbiorniku cwu i rozprowadzana równolegle z wodą zimną do wszystkich punktów. Jedyny bajer jaki zakładam to możliwość późniejszej rozbudowy o instalację solarną. W lecie nie ma nic lepszego do podgrzewania wody.

Podsumowanie
Jak widać stawiamy na prostotę. liczymy że uda się na tym zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, a co równie ważne unikniemy montowania modnych ostatnio bajerów "ułatwiających życie" o które trzeba dbać.
Pozdrawiam
K

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz