środa, 2 listopada 2016

Działka rolna a działka budowlana

Dzisiaj postaram się po krótce opisać różnice między działka rolna a budowlana. W praktyce różnicy praktycznie nie ma żadnej. To znaczy zarówno działka rolna jak i budowlana mogą mieć lepszą lub gorszą lokalizację cz ukształtowanie terenu. Na obu mogą być też dobre lub słabe grunty (w sensie budowlanym), obie mogą być zarośnięte krzakami lub pustą łąka. Różnica tkwi w zapisie formalnym o przeznaczeniu działki jaki znajduje się w rejestrze gruntów i księdze wieczystej. Ten zapis robi spora różnice jeżeli na działce chcemy postawić dom, a każdy rodzaj działki ma swoje wady i zalety. Oto one:

Działka rolna:
+ Tańsza w zakupie niż budowlana,
+ Ma niskie lub zerowe podatki od nieruchomości,
+ Zwykle teren nie zabudowany, nie zalesiony itp, czyli pusty w sam raz pod budowę,
- w świetle obowiązującej od 2016 ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego nie można kupić działki rolnej nie będąc rolnikiem jeżeli jej powierzchnia przekracza 0,3ha,
- nie można też wydzielić takiej działki z innej, większej,
- dostępność takich działek jest mocno ograniczona,
- nie na każdej działce rolnej można postawić dom nawet jeśli się jest jej właścicielem - o tym będzie więcej w kolejnym wpisie,
- zwykle działka jest nie uzbrojona.
Generalni budowa na działce rolnej wymaga więcej formalności do załatwienia ale może wyjść to taniej niż zakup działki budowlanej.

Działka budowlana:
+ Nie wymaga odrolnienia więc z góry wiadomo że będzie można na niej budować,
+ Często znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie mediów albo jest już uzbrojona,
+ Można kupić działkę o dowolnej powierzchni bez spełniania dodatkowych wymogów,
- cena zakupu i podatek od nieruchomości są wyższe niż dla działki rolnej,
Wynika z tego że największą zaletą przy zakupie działki budowlanej jest pewność że można będzie na niej budować i nie generuje to dodatkowych kłopotów, ale trzeba za to sporo dopłacić.

My zdecydowaliśmy się na działkę  rolną że względu na cenę i lokalizację. Teraz czeka nas papierologia :) zapraszamy do śledzenia naszych postępów.

Pozdrawiam
K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz