piątek, 4 listopada 2016

Geodeta i mapa

Działka, którą kupiliśmy jest w tej chwili praktycznie łąką. Nie udało mi się na niej znaleźć znaków granicznych. Pewnie zarosły pod ziemią, albo zostały wyorane przez sąsiada rolnika. Ponieważ działka jest wąska, chcemy dokładnie znać jej wymiary, żeby przypadkiem nie postawić budynku u sąsiada...

Poszukałem w internecie geodetów z naszej okolicy, wybrałem najtańszego (o cenie usług będzie osobny wpis). Zadaniem geodety jest wznowienie znaków granicznych, czyli odtworzenie słupków betonowych w terenie. Geodeta pobiera z Wydziału Geodezji archiwalne mapy oraz operaty geodezyjne i na ich podstawie ustala lokalizację punktów. I tu pierwsza ciekawostka: mimo iż obecnie mapa prowadzona jest w wersji elektronicznej to i tak wznowienia znaków granicznych trzeba dokonać na podstawie archiwalnych map papierowych, ponieważ mapa elektroniczna powstała przez przerysowanie jej z papierowego oryginału, mówiąc w skrócie*. Czyli w efekcie to co geodeta wyznaczy i pomierzy w terenie, bedzie naniesione na mapę zasadniczą w Urzędzie.

To co zostało zmierzone i zaktualizowane będzie stanowiło potem podkład do projektowania zagospodarowania terenu (czyli kopię mapy zasadniczej do celów projektowych). A wracając jeszcze do wznowienia granic, aby to formalnie było zgodne z prawem geodeta informuje sąsiadów naszej działki o prowadzonych czynnościach geodezyjnych i ustala spotkanie z zainteresowanymi stronami na działce żeby okazać odtworzone granice.

* tak powstają błędy i przesunięcia na mapach, nawet o kilkadziesiąt centymetrów. A przy naszej wąskiej działce może to już mieć znaczenie.

Pozdrawiam
K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz