czwartek, 3 listopada 2016

Budowa domu na działce rolnej

Na tą chwilę jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami 21ar łąki, które w ewidencji gruntów opisane są jako działka rolna. I co dalej? Jak się na tym wybudować? Na początek trochę teorii i ostrzeżenia czego unikać, w razie gdyby ktoś miał takie same szalone pomysły jak i my.

Przed zakupem działki rolnej na której planujemy się budować trzeba sprawdzić sporo różnych rzeczy.
Po pierwsze czy działka jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Informacji można zaczerpnąć z Urzędu Gminy. Jeżeli plan istnieje istnieją dwie możliwości:
A. przeznaczenie działki jest budowlane - w takim wypadku można dokonać wyłączenia gruntu z produkcji rolnej i po kłopocie
B. działka jest przeznaczona na cele rolnicze, a nie jest się rolnikiem (więc nie można budować "zagrody") - tej opcji nie polecam, bo żeby się tam wybudować trzeba zmienić PZP a to jest prawie nie możliwe*

Jeżeli nie ma MPZP to znów są dwie opcje:
A. Klasa ziemi jest od I do III (informacja o tym powinna być w rejestrze gruntów lub księdze wieczystej) - tu wymagane jest stworzenie MPZP w którym grunty będą przeznaczone na nie rolnicze, czyli jest to znów opcja prawie nie możliwa*
B. Klasa ziemi jest od IV do VI - tutaj należy uzyskać warunki zabudowy** które zmieniają przeznaczenie działki na budowlaną i już.

*jednak jest wyjątek: jeżeli działka leży w granicach administracyjnych miasta powyższe przepisy nie obowiązują i można przekształcić działkę na cele nie rolnicze.
**tu jest komplikacja: żeby w takim wypadku uzyskać WZ działka musi spełniać szereg warunków: działka musi spełniać kryterium "dobrego sąsiedztwa" i mieć dostęp do drogi publicznej, tzn: działka musi sąsiadować bezpośrednio z drogą publiczną i ponadto przy tej samej drodze muszą znajdować się już inne zabudowania nie zagrodowe które.

Z grubsza to tyle. Procedura na pierwszy rzut oka odstrasza, ale mam nadzieję że da się ją przejść. Przed zakupem działki trzeba wszystko to sprawdzić dokładnie, żeby nie trafić w ślepy zaułek. My znajdujemy się w opcji bez MPZP z klasią ziemi V, i spełniamy warunki opisane pod dwoma gwiazdkami**. Następny etap to złożenie wniosku o wydanie Warunków Zabudowy.

Pozdrawiam
K.

1 komentarz:

  1. A co jesli sie chce zostac rolnikiem by wybudowac tzw zagrode?

    OdpowiedzUsuń