sobota, 5 listopada 2016

Dom tradycyjny w nowoczesnym wydaniu

Zdecydowaliśmy, że nasz dom będzie wykonany w technologii tradycyjnej murowanej z drewnianą więźbą dachową. Jest to rozwiązanie znane od lat i nikomu nie trzeba go przedstawiać. Dom będzie posiadał prosty układ pomieszczeń, dzięki zastosowaniu archaicznego już dzisiaj podłużnego układu ścian nośnych w stosunku do kalenicy. Dodatkowo planujemy strop drewniany ponieważ poddasze ma służyć tylko i wyłącznie jako sypialnia i nie widzimy potrzeby inwestowania do tego w strop gęstożebrowy.

Wygląda to trochę jak powrót do sztuki budowania sprzed lat, wiec gdzie tu nowoczesność? Właśnie tu. Odchodzimy od powszechnego dzisiaj mieszanego układu konstrukcyjnego ścian nośnych na rzecz prostego i sprawdzonego układu podłużnego. Prostota (mam nadzieję) przyniesie oszczędności czasu i pieniędzy. Dzisiaj mamy też możliwość prefabrykacji więźby dachowej i połączenia jej że stropem drewnianym. strop drewniany w tym przypadku posiada wszystkie zalety (wady też) stropu w budynku szkieletowym, czyli szybkość budowy i łatwość układania instalacji. Wiązarów dachowy umożliwia planowanie przestrzeni poddasza bez słupów i swobodna zabudowę ścian z płyt GK. Konstrukcja drewniana generuje też istotnie mniejsze obciążenie na wieniec (nadproża), ściany i fundamenty co przekłada się na oszczędności materiału.

Cały pomysł nie jest rewolucją w budownictwie jednorodzinnym, ale wydaje się najlepszy dla naszych potrzeb. Na tą chwilę biorę się za projektowanie.

Pozdrawiam
K.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz