wtorek, 8 listopada 2016

Projekt indywidualny cz. 3/5 - architektura

Razem z Żoną jesteśmy umysłami ścisłymi, więc z natury na pierwszym miejscu stawiamy na funkcjonalność (i niestety też koszty). Dlatego część architektoniczna projektu zawiera wiele kompromisów i jest niejako efektem projektu konstrukcyjnego.

Pod pojęciem części architektonicznej projektu budowlanego rozumie się rozkład i aranżacje pomieszczeń, rozmieszczenie drzwi i okien, kształt budynku i wygląd elewacji. Kształt działki wymusza podłużny układ budynku a jednocześnie z rozkładu pomieszczeń wynikła mała ilość okien od południa (niestety inaczej się nie dało) i brak okien od północy. W zamian za to chcemy zapewnić swobodny dostęp światła do wnętrza w kierunku wschód-zachód. Elewacje zwyczajnie wyszły same po rozrysowaniu pomieszczeń. Nie wyszło źle, więc tak zostawiamy bez kombinowania.


Projektowane zagospodarowanie działki znów podyktowane jest jej małą szerokością. Dom będzie ustawiony po środku tak. aby spełnić minimalne odległości od granic. W kierunku podłużnym działki odległość od drogi dyktują warunki zabudowy - min. 15m - do tego dodamy parę metrów na zapas, tak żeby od frontu można było zamontować drenaż rozsączający przydomowej oczyszczalni ścieków.

Przed domem planujemy jeszcze tylko podjazd do garażu i chodnik do drzwi. Na tym koniec części architektonicznej - ma być prosto i funkcjonalnie (i tanio).

Zapraszam do przeczytania pozostałych części:
Projekt indywidualny cz. 1/5 – początek
Projekt indywidualny cz. 2/5 - składniki
Projekt indywidualny cz. 4/5 - konstrukcja
Projekt indywidualny cz.5/5 - instalacjePozdrawiam
K

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz